Tropické rostliny na zahradu

Napadlo vás pěstovat tropické rostliny na našich zahradách? Pěstovat je klidně můžete, ale vyžaduje to dostatek znalostí. Základem je správný výběr rostlin, které přežijí v našich podmínkách, ale také se jim daří natolik, že se mohou stát okrasou vaší zahrady. Jaké rostliny vybrat?

Rostliny, které přežijí i mrazy

Pokud se obáváte mrazů, nemusíte, palmy a další subtropické a tropické rostliny přeci jen dávají přednost teplejšímu podnebí, dokáží se adaptovat i na teploty, které se dostávají pod bod mrazu. Některé pouštní rostliny dokáží přežít i přes naše zimní období celkem bez úhony, protože již ve své domovině musí zvládat nejen vedra, ale i velmi nízké noční teploty. Díky těmto teplotním výkyvům se staly rostliny velice odolnými a vhodnými k pěstování i v našich podmínkách.

Datlová palma

S touto palmou se nejčastěji setkáte v Turecku či na Krétě. Poznáte ji podle dlouhých stříbřitě šedých či zelených listů. Dorůstá výšky až 15 metrů a snese mráz až do -10 stupňů Celsia. V teplejších oblastech naší republiky přežije celkem bez úhony. Vhodné je datlovou palmu pěstovat ve velké nádobě. Od dubna do října ji můžete mít na zahradě a přes zimu ji umístit do místnosti (ideální teplota 3-10 stupňů). Přes léto musíte palmu velmi často a bohatě zalévat, naopak přes zimu jen tak, aby substrát nevysychal.

Tropické rostliny jsou obyčejně náročnější na teplo než rostliny subtropického pásma. Znamená to, že je nemůžeme zimovat na chladných chodbách a verandách, ale dobře snášejí, ba přímo vyžadují zimování v teplém interiéru při pokojové teplotě, tj. asi od 18 °C do asi 22 až 23 °C.