Jak se zbavit suché pleti

Kéž byste měla pokožku jemnou jako princezna. Anebo alespoň jako vaše kamarádka. Příroda k vám bohužel v tomto směru příliš štědrá nebyla, do vínku jste dostala kůži tak suchou, že by se za ní nemusel stydět ani had. Přitom se o ni snažíte svědomitě pečovat, ale zatím jste nezaznamenala žádné výraznější zlepšení. Měla byste se snad s nepříjemnými pocity smířit? Rozhodně ne. Třeba vám jen unikla základní pravidla pravidelné péče. Musí být komplexní, jinak kýženého efektu nedocílíte.

Suchá pokožka

Pojem suchá pokožka je poměrně nicneříkající a týká se obrovského množství lidí. Zdaleka nejhůře jsou na tom atopici – lidé, jejichž kůže je přirozeně citlivá na podněty, na které pokožka běžně nereaguje. Nadměrným vysoušením dále trpí starší generace. U osob v pokročilém věku hraje roli přirozené ztenčování kůže a sklon k dehydrataci.

Suché pleti se však nemusí vyhnout ani jedinci, kteří mají za normálních okolností plet normální, smíšenou či dokonce mastnou. Klíčovou roli sehrávají povětrnostní podmínky a další vnější vlivy, kdy na pokožku dlouhodobě působí různé faktory.

Chraňte svoji pokožku i v zimě

Zdaleka nejhorším obdobím je zima, během které se musí pokožka vyrovnávat s častými teplotními výkyvy a pobytem v přetopených místnostech s minimem vlhkosti. Dojde-li k narušení přirozené kožní bariéry, jež slouží jako ochrana a současně brání vylučování vody, epidermis rychle vysychá, ztrácí pružnost a mohou se na ní tvořit bolestivé trhliny. Nezbývá, než jí zajistit dostatečnou hydrataci a promaštění.