EU chystá tvrdou regulaci umělé inteligence

Evropští poslanci dokončují návrhy k celoevropské regulaci umělé inteligence. Politici napříč spektrem chtějí, aby bylo zakázáno rozpoznávání osob v reálném čase pomocí softwaru nebo vyhodnocování emocí lidí počítačovou technologií. Pokud požadavky poslanců podpoří jednotlivé vlády, Evropa bude mít dosud nejtvrdší pravidla pro využití umělé inteligence na světě.

Členské státy mimo jiné podpořily, aby programy mohly ve vymezených situacích rozpoznávat osoby na dálku na základě biometrických dat. Ministři uvedli, že by to mohlo vést například k včasné identifikaci nebezpečného teroristy.

Europoslanci ale chtějí jít v regulaci umělé inteligence dál. Vyjednávači navrhují, aby bylo možné biometricky rozpoznávat lidi na ulici jen zpětně a na základě soudního příkazu. 

Po regulaci umělé inteligence v Evropě volá řada odborníků. Upozorňují, že vývoj jde kupředu rychleji, než se předpokládalo, a stávající „hřiště“ za ním zaostává. Belgická a francouzská média například psala o několika školách, kde se ukázalo, že jejich žáci nechali svoje obzvlášť vynikající eseje napsat programy typu ChatGPT. I těch by se nová legislativa měla týkat.