Hledejte příčiny špatného spánku

Spánek je aktivní děj, ke kterému je potřeba souhra mnoha mozkových center, nejedná se o prostý nedostatek bdělosti, jak se mnozí lidé domnívají.

Jednotlivá spánková stadia se liší různým řízením většiny pochodů centrální nervové soustavy, úrovni metabolismu a behaviorálními projevy. Spánek řídí biorytmus, tedy naše interní hodiny v těle.

V konkrétní denní a noční době náš organismus produkuje určité hormony, buď aby nám dodaly energii během dne, nebo aby se tělo mohlo zotavit.

Nepravidelný spánek způsobuje, že se tyto hormony netvoří tak, jak bychom potřebovali.
Máte-li dlouhodobé potíže s usínáním, nočním buzením, nadměrnou denní spavostí či jiný obdobný problém, obraťte se na svého praktického lékaře, který vás případně odešle i do spánkové laboratoře k odhalení pravé příčiny vašich obtíží.

Než se obrátíte na lékaře, zkuste pár možností jak zlepšit svoji spánkovou hygienu.

  • zvolte vhodné ložní povlečení, prostěradlo a polštář vzhledem k ročnímu období
  • vyzkoušejte jinou matraci – správnou tvrdost pro páteř
  • myslete na vhodné zatemnění pomocí žaluzií nebo závěsů
  • přikrývky, povlečení a deky udržujte v čistotě
  • v ložnici omezte používání elektroniky a utlumte tzv.modré světlo z mobilních telefonů a tabletů
  • zajistěte dobré odvětrávání ložnice a čerstvý vzduch
  • před spaním se nestresujte


Pomoci může především psychoterapie, která může odhalit a odstranit příčiny nespavosti: úzkost, dlouhodobý stres a podobně.

Existují také techniky, kterými si pod vedením odborníka můžete upravit spánkový rytmus.

Jestli nemůžete spát kvůli přemíře myšlenek, které se vám honí hlavou, nebo stresu z povinností, které máte před sebou, zkuste si myšlenky a úkoly sepsat a seznam nechat na ráno.

Pokud navštívíte lékaře tak v léčbě se všeobecně preferují v první řadě nefarmakologické přístupy, zejména úprava životního stylu či nastolení správné spánkové hygieny, v druhém sledu pak přicházejí na řadu medikamenty. V terapii nespavosti se užívají látky zvané hypnotika.

Ta by měla být užívána pouze po nezbytně nutnou dobu a rozhodně ne každý den. Obecně se doporučuje používat je maximálně 2-3 týdny nejvýše 3x do týdne.