Český ministr podepsal ujednání Artemis o průzkumu vesmíru

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve Spojených státech podepsal ujednání Artemis, iniciativu USA pro spolupráci při průzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles. Na Twitteru o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) . Připojení Česka dříve už schválila vláda.

„S hrdostí oznamujeme, že Česko podepsalo dohodu #ArtemisAccords a připojilo se tak k našim podobně smýšlejícím partnerům v podpoře mírového, kooperativního a udržitelného průzkumu Měsíce a dalších planet. Společně můžeme pro lidstvo a vědu dosáhnout více,“ napsal Lipavský na Twitteru.

„Český vesmírný ekosystém má co nabídnout. Věříme, že tento podpis odstartuje rozvoj institucionální a průmyslové spolupráce v komunitě Artemis i přímo mezi Českem a Spojenými státy v oblasti kosmických aktivit, včetně těch vedoucích k případnému letu do vesmíru,“ dodal Lipavský v prohlášení pro média.

Lipavský dříve uvedl, že Česko se chce podílet na dalším letu člověka na Měsíc v roce 2025. Součástí programu jsou například Británie, Francie, Polsko, Brazílie, Austrálie, Kanada nebo Itálie. Za NASA se dnes slavnostního podpisu zúčastnil šéf vesmírné agentury Bill Nelson.